Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak zacząć programować?

Jak zacząć programować?

Motywacja do nauki programowania

Nauka programowania jest ważna. Umiejętność posługiwania się cyfrowymi urządzeniami już jest praktycznie niezastąpiona, jeżeli chce się żyć pełnią życia w otaczającym nas świecie, a już niedługo będzie potrzebna jej dalsza część, którą jest nie tylko korzystanie, ale i tworzenie technologicznych nowości.

W tej chwili większość firm niezależnie od sektora nie potrafi obejść się bez przynajmniej jednego programisty na pokładzie. Wielki korporacje zatrudniają ich tysiące, jednak okazuje się, że potrzeba ich znacznie więcej, ale po prostu nie ma kto zasiadać na tych stanowiskach. Prognozy mówią o jeszcze większym zapotrzebowaniu, które rozwinie się w przeciągu najbliższych dwóch dekad. Oznacza to, że kształcenie dzieci, które obecnie dopiero wchodzą w wir edukacji w kierunku programistycznych możliwości, zwiększa ich szanse na otrzymanie naprawdę ciekawej i dobrze płatnej pracy. Już teraz programiści potrafią zarabiać naprawdę „duże” kwoty, co więc będzie, jeśli o każdego będzie starać się kilka lub kilkanaście firm? A tego można się spodziewać.

Nauka programowania — co na początek?

Dobrze jest zacząć od wysłania dziecka na kurs programowania dla dzieci. Wrocław to miasto, w którym można znaleźć choćby naszą placówkę, gdzie dziecko w wieku szkolnym może przystąpić do pierwszych w swoim życiu kursów programowania, jak i podszlifować posiadaną już wiedzę. Oprócz kursów stacjonarnych, dla dzieci lub dorosłych, którzy nie są przekonani czy ich dziecko będzie dobrze czuło się w kodowaniu, można polecić wiele gier i programów, które wspomogą rozwijanie programistycznej pasji, poprzez zabawę oraz samouczki online. Jednak nie jest to droga do kompleksowej nauki kodowania, chyba że w przypadku lekcji przez internet mówimy o programie przystosowanym do wieku słuchaczy, którzy mogą na bieżąco rejestrować swoje postępy i mieć dostęp do pomocnego mentora.

Nauka programowania — jaki program?

Decydując się na samodzielną naukę programowania poprzez gry czy aplikacje wspomagające zrozumienie przez dzieci założeń, warto spojrzeć na nie od strony odpowiadającej na pytanie, co tak naprawdę chcemy dać dziecku? Jeżeli chodzi tylko o przedsmak programowania, aplikacje do tworzenia gier w językach takich jak Scratch, czy innych typu blokowego, na pewno zachęcą dziecko do prób tworzenia. W przypadku, kiedy mówimy o nastolatku, może warto postawić na gry i aplikacje, które można przełożyć na inne języki kodowania, które są powszechnie używane w przez profesjonalnych koderów.

Nauka programowania w szkołach

Istnieje ogromna potrzeba na kształcenie dzieci w kierunkach programistycznych już od pierwszych klas szkoły podstawowej. Nie jest to nowością. Już od jakiegoś czasu MEN stara się wprowadzać od szkoły podstawowej i średniej podstawy języków kodowania podczas lekcji informatyki, lecz nadal niewystarczająco mocno się to jeszcze przyjęło. A przynajmniej nie na tyle, żeby polskie szkoły publiczne mogły z dumą wypuszczać ze swoich progów przyszłych koderów. Dlatego warto postawić już teraz na zajęcia dodatkowe dla dzieci, które pozwolą im na programistyczny rozwój na takim samym poziomie, jak mają ich rówieśnicy na świecie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *