Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Nauka programowania — co to jest?

Nauka programowania — co to jest?

Jak rozpocząć naukę programowania?

To jak rozpocząć naukę programowania jest często podstawowym pytaniem, na które brak odpowiedzi skutkuje odejściem od pomysłu tego typu edukacji. Nie dla każdego jest oczywistym, jaki język programowania i jakie metody nadają się na początek oraz która szkoła poradzi sobie z wprowadzeniem tego kierunku rozwoju od podstaw u dziecka. My także nie wskażemy dokładnie jaką szkołę powinno skończyć Twoje dziecko i która przyniesie maksimum korzyści i satysfakcji. Możemy jednak podzielić się tym, czym powinno kierować się podczas wyboru kursu programowania i które z wykorzystywanych przez nas rozwiązań w rzeczywistości się sprawdzają.

Nauka programowania dla dzieci to nic innego jak nauka swoistej rozmowy z urządzeniami cyfrowymi. Aby móc w pełni wykorzystać potencjał rozwoju naszej cywilizacji w XXI wieku, należy zrozumieć istotę technologicznej śmiałości, jak i mieć umiejętności pozwalające na bycie współtwórcą nowoczesnej nauki, rynku czy rozrywki.

Jak wygląda nauka programowania?

Wyróżnić możemy trzy główne metody nauczania programowania dla początkujących, młodych słuchaczy. Samodzielną naukę w domu, uczestnictwo w kursach online, jak i korzystanie z możliwości nauki podczas stacjonarnych warsztatów.

Nauka samodzielna w domu to temat rzeka. Można próbować tej metody edukacyjnej jako rodzic malucha, który razem z nim będzie odkrywał bogate materiały poukrywane w różnych zakątkach sieci. A jest tego wiele, a wśród nich choćby takie platformy jak Tynker czy Blockly (oczywiście niektóre z tych zasobów w wersji bezpłatnej nie pozwalają na posiadanie pełnego wachlarza możliwości).

Z kolei nauka samodzielna przez starsze dzieci, może odbywać się zarówno poprzez platformy edukacyjne, jak i samodzielne wyszukiwanie w Internecie forów, społeczności.

Nauka programowania w domu wymaga jednak samozaparcia, jak i często działa raczej jako materiał dodatkowy lub utrwalający dotychczas zdobyte umiejętności, ale niekoniecznie zastąpi profesjonalne kursy pod nauczycielskim okiem.

Kolejna na tapetę idzie nauka podczas kursów online. Tu najważniejsza naszym zdaniem jest możliwość ciągłego kontaktu z nauczycielem, jak i lekcje prowadzone na żywo, podczas których każdy może przedstawić swoje możliwości i mieć pomoc w rozwiązywaniu problemów.

Nauka poprzez bootcampy online sprawdza się głównie w przypadku nieco starszych dzieci i także wymaga od nich nieco samozaparcia i skupienia na celu oraz umiejętności samodzielnego podejmowania się wyzwań.

Ostatnie i najlepsze dla młodszych są warsztaty stacjonarne. Pod okiem nauczyciela i w grupie rówieśników, nauka w ten sposób jest najbardziej efektywna.

Motywacja do nauki programowania

Jednak, dlaczego warto uczyć się programować na pierwszym miejscu? Przede wszystkim obecnie jest to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy, a ponadto nic nie zapowiada tego, aby trend ten miał ulec w ciągu najbliższych dekad zmianie. Ogrom niezapełnionych stanowisk jest naprawdę pokaźny, a praktycznie każdy entuzjasta programowania, nawet hobbystycznie, może odnaleźć dla siebie miejsce na stanowiskach choćby juniorskich.

Dlatego zachęcamy do nauki kodowania już dziś i zapraszamy na nasze warsztaty programowania dla dzieci. Wrocław to jedno z miast, w którym już dziś możesz zapisać swoje dziecko na te najciekawsze zajęcia dodatkowe pod słońcem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *